AVRUPA’DA COVID-19 VE EĞİTİM

Neler oluyor dünyaya? Covid-19 da nedir? Ne yapmalıyız? …?  Hasta sayısı artıyor. İnanılmaz hızlı yayılıyor. Eyvah 10 günde 200 kişi hasta oldu! Ne yapacağız şimdi?

Kapatın…

Okulları kapatın…

Ne zamana kadar mı? Bilmiyoruz, siz bir kapatın…

Evet… Mart ayı ortalarında yaklaşık 200 kişilik vaka sayısıyla eğitime Covid-19 molası verdi Avrupa’nın başkenti. Hepimiz oturduk, bundan sonra neler olacağını korkuyla beklemeye başladık. Korkuyla diyorum; çünkü bu Covid-19’u tanımıyor, ne ile karşılaşacağımızı bilmiyorduk.  Bir, iki, üç hafta geçti; okulda olması gereken öğretmen ve öğrenciler hâlâ evlerinde. Nasıl bir sürece girdik? Bundan sonra ne yapacağız? gibi soruların cevapları için eğitim otoritesinden haber bekliyorlar.

Derken haber geldi: Yeni bir karar alıncaya kadar eğitim-öğretim askıya alınmıştır.

Bu karara göre okullardan gelen detay bilgiler:

  • Okuldan uzak olunan bu sürede yeni konular işlenmeyecek,
  • Sosyal medya (Facebook) üzerinden ödevler haftalık gönderilecek (daha sonra bu iletişime e-posta yoluyla devam edildi),
  • İmkanları olmayanlar (haftalık olmak üzere) okuldan fotokopileri temin edebilecek,
  • Gönderilen ödevlerin yapılması zorunlu olmayacak,
  • Yapmak isteyenler, ödevleri yine e-posta yoluyla sınıf öğretmenlerine gönderebilecek.
  • Öğrenciler yüz yüze eğitimdeki ders notları ve performanslarına göre yıl sonu değerlendirmesine tabi olacaklar.

 

İşte bu kararlarla yaz tatiline ulaştı öğrenciler, karnelerini aldılar Avrupa’nın başkentinde. (Bu süreçte sosyal hayatla ilgili kısma girmek istemiyorum. Restoranlar, kafeler…v.s bir açıldı, olmadı kapandı. Tekrar açıldı, tekrar kapandı. Ama okullar hep kapalıydı…)

Havalar ısınınca vaka sayıları azaldı düşüncesiyle az da olsa rahat nefes aldı insanlar. Ama rehavete kapılmamalıydı. Çünkü uzmanlar Kasım ayından itibaren tekrar bu virüsle karşı karşıya geleceğimizi, daha sert kararlarla karşılaşabileceğimizi bildirdiler.

Tatil bitti, yaz bitti. Yeni eğitim öğretime, özlemini çektiğimiz yüz yüze eğitimle başladık… Bu sene nedense daha bir sevimli geldi okul, öğrenciler, öğretmenler… Artık daha tedbirliydi Avrupa’nın başkenti. Çünkü geçen eğitim-öğretim döneminden dolayı daha tecrübeliydi.

İşte, Ekim ayı itibariyle günlük vaka sayılarının 20 binin üstünde olduğu şu bir avuç memlekette alınan eğitim-öğretime dair yeni kararlar:

  • Kırmızı alarm dahi verilse, okul öncesi ve ilköğretimde eğitim öğretime ara verilmeyecek.
  • Maske, mesafe, temizlik kurallarına kesinlikle riayet edilecek. (Okul öncesi ve ilköğretim öğrencileri maske takmayacak, sadece öğretmenleri takacak.)
  • Okul dışı sosyal ve kültürel faaliyetler askıya alınmıştır.
  • Hibrid eğitim sistemi geliştirdik. Okul idareleri öğrencilere bir giriş kodu verecek. İhtiyaç olduğunda kullanıma açılacak.

Son alınan birinci karar çok iddialı oldu. İçinde bulunduğumuz 31 Ekim-15 Kasım “Toussaint” Tatili (Azizler günü diyorlar.) ‘nden 2 gün önce ortaöğretime ara verdiler. Aslında bir hafta olan tatil, 11 Kasım “Armistice de 1918” (Kurtuluş savaşının ara verildiği gün) yetkililer için bir fırsat oldu. İki gün önden, iki gün sondan tatili uzatınca tatil 2 hafta oldu. Bu sürede okula gidilmediği için mi bilmem ama günlük vaka sayıları 8 bine kadar düştü!

Henüz tümüyle hibrid eğitim kararı alınmadı. (Eğitim ekiplerinin takdirine bırakıldı.) Okul öncesi ve ilköğretim tam kadro eğitim öğretime devam. Buna karşılık ortaöğretimde öğrenciler aynı anda sınıf mevcudunun en fazla yarısı sınıfta bulunacak şekilde dönüşümlü olarak eğitim öğretime devam edecekler. Üniversiteler çoktan geçti uzaktan eğitime…

Bakalım bundan sonra nasıl bir süreç bizi bekliyor?

“On verra…” diyorlar burada.

“Göreceğiz” bakalım…

 

Ramazan KARAHÜSEYİNOĞLU, Eğitimci

Brüksel, 15/11/2020

1 Eylül – 25 Ekim 2020 Tarihleri Arası Okullardaki Vaka Sayıları*
OKUL ÖNCESİ İLKÖĞRETİM ORTAÖĞRETİM ÖĞRETMEN ve PERSONEL
Toplam Öğrenci 190 bin 331 bin 368 bin 100 bin çalışan
Vaka Sayısı 217 2315 10 141 4301
Genel Ortalama % 17

 

 

* Belçika Valon Bölgesi Zorunlu Eğitim Bakanı Caroline Désir’in 13 Kasım 2020’de açıkladığı vaka sayıları. https://www.rtl.be/info/video/764063.aspx

Comments are closed.

Navigate