Aktif Bir Online Eğitim İçin 14 Öneri

Sevgili öğrenciler; Uzaktan-Online eğitim süreci başladı ve süreç devam ediyor. Bu süreçte çalışmalarınızı yürütürken sosyal medyada dolaşmak, herhangi bir video izleyerek takip etmek, televizyon izleyerek süreçte olmak, uykunuzu tam almadan eğitimi takip etmek sizlerin odaklanmakta güçlük çekmesine, dikkat dağınıklığı yaşamanıza neden olacaktır. Evde eğitim sürecinde sizlerin daha aktif bir şekilde olmanızı ve motivasyonunuzu sağlayacak önemli bilgileri sizler için kolaylıklar sağlaması adına paylaşmak istiyorum. Her birinizi   ‘’Bi’ Dakika’’ Online Eğitimdeyim demeye davet ediyor ve sizler için hazırlamış olduğum önemli hususlara dikkat çekmenizi diliyorum.

 1. Online eğitim videolarını nasıl izleyeceğimi biliyor muyum?

Eğitim öncesinde eksikliklerinizi şu ana kadar gidermiş olmanız, hazırlıklarınızı ise tamamlamış olmanız gerekmektedir. Hazır olmanız sizleri rahatlatacak, motive edecektir.

 1. Günüm boşa geçecek olma duygusuna izin vermeyiniz. Online eğitim ve geçirdiğiniz gün için mutlaka planlama yapınız. İyi bir planlama etkili sonuçlar verecektir.
 2. Neler öğreneceğinize dair önceden açıklanan eğitim programlarınızı takip etmelisiniz. Bu tip hatırlamalarınız öğrenme açısından sizlere faydalı olacaktır.
 3. İşlenecek konuların önemli kısımları ile ilgili kalemin ve defterin hazır mı?

Yazı yazmak ve not almak konuyu anlamanıza katkıda bulunacaktır.

 1. Çalışma ortamınızı düzenledikten sonra odak noktanızı belirlemeniz adına herhangi bir teknolojik uyarıcının (telefon, tv gibi) olmamasına gayretle özen göstermelisiniz.
 2. Online eğitim sürecinde özellikle sosyal medya ile ilişkinizi, sosyal medya kullanım sürenizi, ekran sürenizi kontrol altında tutmaya çalışınız. Eğitim sürecinde bu ortamlardan kendinizi uzak tutmaya gayret göstermelisiniz.
 3. Düzenli bir şekilde gece uykunuzu ihmal etmeyiniz. Kendinizi yenilemek ve dinlenmeniz açısından her yaştan öğrencilerin en az sekiz saat uyku uyumasını tavsiye ediyoruz.
 4. Yemek yemeyi ve bolca su içmeyi unutmayınız! Vücudunuzun en iyi formda kalması açısından ihtiyaçlarınızı zamanında karşılamanız enerjiniz açısından oldukça önemlidir. Bu tip hazırlıkların çalışma öncesinde giderilmesi ve eğitim esnasında olmamasına dikkat etmeliyiz.
 5. Zamanınızı yönetebilmek, plan yapmak ve aralıklarla molalar için ‘’zaman çizelgesi’’ oluşturabilirsiniz. Bu şekilde online eğitim sürecini; zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmek için bir fırsata çevirebilirsiniz.
 6. Online eğitim süreci boyunca kendimize şu soruları soralım:
 • Az önce dinlediklerimi, izlediklerimi anlıyor muyum?
 • Yazmam gerekenleri, anahtar kelimeleri not aldım mı?
 • Online eğitim süresi boyunca verilen ödevleri, alıştırmaları yaptım mı?

11- Online-uzaktan eğitim sürecinde her gün elbette sadece ders çalışarak geçirilmemelidir. Çalışma süreleriniz dışında aile bireyleriyle derslerle, okulla ilgili olmayan sohbet edebilir, aktiviteler yapabilirsiniz.

12- Ev içerisinde ders aralarında veya sonrasında mutlaka fiziksel egzersizler yapınız.

Gün içerisinde yapmış olduğunuz egzersizler psikolojik dayanıklılığınıza katkılar sunacaktır.

13- Günlük hayatınızın içerisine her ne olursa olsun espriye ve müziğe; geleneksel oyunlarımız olan mangalaya, satrança yer verebilirsiniz. Özellikle de mizahın evde birbirinizle şakalaşmanın stresle, kaygıyla en iyi başa çıkma yollarından birisi olduğunu unutmayınız.

14- Okumalarınızı, aktivitelerinizi sizleri rahatlatmaya yönelik alanlara kaydırmaya çalışmanızı öneriyoruz. Sık ve sürekli haber izlemenin, bunları dinlemenin ve okumanın büyük derecede kaygı etkeni olduğunu unutmayınız. Dolayısıyla haberleri sık takip etmeye aralar veriniz.

Sevgili öğrenciler ve değerli anne-babalar; unutulmamalıdır ki yaşadığımız bu günler bizleri aynı zamanda kendi içsel dinamiklerimize dönmeyi, kendi içsel âlemimizde duygularımızı yaşayıp değerlendirmemiz için bir fırsat niteliğinde olduğunu görebilmeliyiz.

Sevgi ve hasret ile…

 

HİLAL ALKAN

Uzm. Psikolojik Danışman / Eğitimci

 

 

Comments are closed.

Navigate